Słynne wśród kandydatów Lart studiO z Krakowa jest punktem w biografii niejednego studenta szkoły teatralnej. Dla przykładu podam, że w 2005 roku dwudziestu pięciu absolwentów "Lartu" otrzymało indeksy wydziałów aktorskich – wszystkich miejsc jest około osiemdziesięciu.Twórcy Lart studiO piszą o sobie na stronie internetowej: "Korzystamy z technik: Konstantego Stanisławskiego, Michaiła Czechowa, Bertolta Brechta, Lee Strasberga, Jerzego Grotowskiego i Jerzego Golińskiego. Mamy na to jeden rok.

  Nieustannie podważany status

 

"Nie będą grał Hamleta, jak mi ktoś z tyłu będzie Liska robił…" skarży się w skeczu kabaretu Potem aktor stołeczny, grający metodą Chateau de Lux, na aktora z prowincji, który ma proste metody na sukces artystyczny. Różnica wykształcenia. Wiadomo, że nie dyplom ukończenia wyższej uczelni decyduje o karierze aktora, lecz talent. Niewątpliwie jednak ten kawałek papieru, a raczej kilka lat nauki za nim stojące, pomagają. Wiele osób wciąż zastanawia się, czy studia aktorskie powinny być studiami wyższymi. Zdarzają się przecież zdolni, ale niezbyt mądrzy studenci, którzy braki w erudycji nadrabiają wrodzonym instynktem aktorskim.

W latach sześćdziesiątych Adam Hanuszkiewicz powiedział, że nonsensem jest, aby to była wyższa szkoła. Powinna być to szkoła średnia, bo łatwiej zacząć uczyć wszystkiego młodą osobą niż dziewiętnastoletnią, która jest już dojrzała. Oczywiście spotkało się to ze straszliwym odporem. Mówi Zbigniew Zapasiewicz:

"Po latach myślę, że on miał rację. Tu powinna być zawodowa matura, tak jak jest na przykład muzyczna. Dostawałoby się uprawnienia do wykonywania zawodu i maturą, na którą składałyby się podstawowe wiadomości z języka, historii. Potem można by zrobić trzyletni kurs magisterski dla ludzi, którzy interesują się teorią zawodu, reżyserią, chcą się temu poświęcić. Może tak należałoby to skonstruować."

Wielość dróg

Osoba, której marzy się zawód aktora, ma obecnie bardzo wiele możliwości. Może wziąć udział w castingu i zrobić karierę na wzór braci Mroczków czy Kasi Cichopek. Jeśli jednak komuś zależy na nauce systematycznej i gruntownej, to na pierwszej linii są państwowe szkoły teatralne, finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Polsce są cztery wydziały aktorskie (nie licząc lalkarskich): w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu (podlegający Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie), które prowadzą czteroletnie jednolite studia magisterskie. Co roku setki osób ubiegają się o indeksy. Większości, której nie może się powieść, pozostaje albo wybór innych kierunków studiów, albo skorzystanie z bogatej oferty najróżniejszych płatnych kursów aktorstwa.

Setki zdających stworzyło popyt, na który musiała odpowiedzieć podaż. Powstały roczne kursy przygotowawcze do egzaminu na wydział państwowy. Ich nazwy są szeptane na korytarzach szkół teatralnych w czasie egzaminów wstępnych.

Słynne wśród kandydatów Lart studiO z Krakowa jest punktem w biografii niejednego studenta szkoły teatralnej. Dla przykładu podam, że w 2005 roku dwudziestu pięciu absolwentów "Lartu" otrzymało indeksy wydziałów aktorskich – wszystkich miejsc jest około osiemdziesięciu.

Na kursy tego typu wybierają się osoby zdecydowane zdawać kolejny raz. Jeżeli ktoś nie chce tracić roku na myślenie o kolejnym podejściu, może skorzystać z pełnego programu studiów. Przy niektórych teatrach powołano policealne studia aktorskie, na przykład czteroletnie Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, trzyletnie studium aktorskie przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie czy przy Teatrze Śląskim w Katowicach. Kadrę stanowią tam najczęściej pracownicy teatru (najwięcej pracowników spoza macierzystego teatru ma gdyńskie studium współpracujące między innymi z Joanną Bogacką, Krzysztofem Gordonem czy profesorem Janem Ciechowiczem). Istnieją policealne szkoły prywatne, które znaleźć można w wielu miastach. Między innymi Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie, szkoły w Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach.

Drobne różnice

Przeglądając programy nauczania szkół, nie natkniemy się na wiele różnic. Joanna Derkaczew opisując boom na prywatne kursy aktorskie zauważa: "Problem z klasyfikacją zawodowiec/amator będzie się pogłębiał. W programach weekendowych kursów i dostojnych uczelni pojawiają się te same nazwy przedmiotów; od historii sztuki po impostację głosu. Czy oznacza to jednak, że kursy przekazują tę samą wiedzę? Czy oprócz pasji dają porządne humanistyczne wykształcenie, pozwalają rozwinąć poczucie tradycji, posłannictwa i misji kulturowej?" Choć czasem zdarzają się interesujące niespodzianki.

Twórcy Lart studiO  piszą o sobie na stronie internetowej: "Korzystamy z technik: Konstantego Stanisławskiego, Michaiła Czechowa, Bertolta Brechta, Lee Strasberga, Jerzego Grotowskiego i Jerzego Golińskiego. Mamy na to jeden rok."

Zastanawiające, kto sprawuje nad tym wszystkim kontrolę merytoryczną. Odpowiedź nie jest prosta. Uczelnie teatralne podlegają Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkimi innymi szkołami zajmuje się Centrum Edukacji Artystycznej (które podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Co najmniej dziwna jest obojętność ministerstwa wobec tej różnorodności. Można odnieść wrażenie, że brak tam zwartej koncepcji całości szkolnictwa artystycznego (podobny problem dotyczy również sztuk pięknych).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kontroluje powstawania kierunków aktorskich na uczelniach podlegających Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort kultury na własne życzenie prowadzi do sytuacji, w której państwowe szkolnictwo artystyczne uznane zostanie przez kolejny rząd za "błąd systemu". Ktoś w końcu zapyta – dlaczego państwowe szkoły tyle kosztują budżet państwa, skoro nieartystyczne czy prywatne nauczają dużo taniej i nawet na tym zarabiają? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdaje się być nieprzygotowane do dyskusji na ten temat.

 

*Paweł Płoski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, pracownik działu literackiego Teatru Narodowego.