Liceum Aktorskie - Pytania

Lart studiO Live Search

Zobacz Nasze Najczęściej Zadawane Pytania i Wątpliwości Dotyczące Liceum Aktorskiego


Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi rekrutacji, zapisów, egzaminów i nauki w Larcie. Jeżeli nie znajdziesz wśród nich odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości napisz do nas odpowiemy tak szybko lak to możliwe. Miłej lektury.

Skontaktuj się z namiPytania i wątpliwości dotyczące nauki w Liceum Aktorskim

 - Liceum Aktorskie działa normalnie jak każde liceum-trwa 3 lata. Zdaje się maturę państwową. To liceum działa już 17 lat i odbyło się w nim 17 państwowych matur :) Posiadamy wszelkie niezbędne uprawnienia potrzebne do prowadzenia placówki oświatowej. IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące jest zarejestrowane w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krakowie pod numerem 80/94 i posiada uprawnienia szkoły publicznej - decyzja nr 22/95 Kuratora Oświaty i Wychowania.Dodatkowy nadzór pedagogiczny nad działalnością sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie art. 35 ust.2 pkt. 1 w związku z art. 33 ustawy z dnia 7 czerwca 1991 r. o systemie oświaty .

- Do tego liceum uczęszczają ludzie z calej Polski. Sama na pewno nie będziesz. Ludzie nie jeżdżą na wszystkie weekendy do domu, bo to by za dużo kosztowało.

- Bursa znajduje się jakieś 5 przystanków od Szkoły, a więc bliziutko. Koszt pobytu - ok. 100 zł/mies.Koszt wyżywienia - 30 zł dziennie.

- Wydaje mi się, ze mogłabyś się zapisać...bo myślę, że w jakimś stopniu te zajęcia, które mamy, przydałyby się przyszłemu reżyserowi.

- Dzwoń jak najszybciej do Szkoły i umów się na rozmowę z Panią Dyrektor, w towarzystwie któregoś z rodziców. Nie masz się czego obawiać. Oceny to sprawa ważna, ale nie najważniejsza. Liczy się determinacja ni upór. Jeżeli poważnie podchodzisz do sprawy nie masz się czego obawiać i będziesz się uczyła w wymarzonej szkole.

- Nie obowiązują żadne 'mundurki'. Każdy ubiera się jak chce.

- Program wygląda tak samo jak w normalnym liceum plus przedmioty aktorskie (zadania aktorskie, sceny, monologi, wymowa, impostacja głosu, piosenka, zajęcia z tańca itp :) codziennie od 8.00 - 15.00. Za bardzo dobre wyniki w nauce możesz nie płacić za bursę. Myślę, że na Kazimierzu znajdziesz jakąś pracę. Jest tyle knajpek i pubów, że kogoś kto jest cały rok na miejscu będą potrzebować.

- Tak.

- Bursa kosztuje ok. 100 zł, więc super tanio ( dla porównania pokój u kogoś to koszt ok. 350 do 400 zł).W bursie można też bardzo tanio i nawet smacznie zjeść a za dobre wyniki w szkole dostaniesz wyżywienie za darmo. Szkoła kosztuje 650 zł mies. i to jest jedyny spory wydatek. Bilet miesięczny ok.45zł. Myślę, że 800zł miesięcznie wystarczy na skromne życie a na własne wydatki można sobie dorobić np. roznoszeniem ulotek itp.

- Jeśli chodzi o plan zajęć w IX PLO, to wygląda on tak samo, jak w każdym liceum ogólnokształcącym, z tą różnicą, że uczniowie mają dodatkowe przedmioty związane z kształceniem aktora, tzn. dykcję, emisję głosu, taniec, piosenkę, no i oczywiście zajęcia aktorskie, na których pracują nad scenami oraz (w III klasie) tekstami (które należy przygotować zdając do wyższej szkoły teatralnej). Liceum aktorskie na pewno da ci pewne podstawy i ogólne pojęcie na temat aktorstwa i teatru, a już na pewno pomoże ci zorientować się, czy jest to odpowiedni dla ciebie kierunek (nigdy się nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz). Od razu jednak uprzedzam cię, że samo uczestnictwo w zajęciach i fakt uczęszczania do Liceum Aktorskiego, nie dadzą ci gwarancji, że zostaniesz przyjęta do PWST. Nasza Szkoła z pewnością dużo daje i solidnie przygotowuje, ale konkurencja na egzaminach wstępnych do Państwowych Wyższych Szkół Teatralnych jest ogromna (ponad 1200 osób na ok. 20 miejsc!). Trzeba mieć w sobie ogromną determinację, głód wiedzy, dużo szczęścia i pracować, pracować, pracować... Jeśli decydujesz się na aktorstwo, to decyduj się poważnie i do końca, bez "może' i "zobaczymy", albo "spróbuję". Musisz być przekonana, że to jest to, co chcesz robić w życiu. Jeśli jesteś, to zapraszamy. A jeśli nie do końca, to... przemyśl to sobie jeszcze raz.

- Szkoła znajduje się na Kazimierzu czyli w najbardziej niesamowitej i artystycznej dzielnicy miasta, w starej kamienicy. Maturę zawsze wszyscy zdają więc poziom ok. Po prostu klasy są małe ok. 15 do maks. 20 os. więc łatwiej się uczyć bo nauczyciele poświęcają ci więcej czasu (ale trudniej też ściągać :) ). Oprócz wszystkich normalnych przedmiotów jakie miałabyś w każdym innym liceum są też zajęcia aktorskie z aktorami z teatrów, taniec, piosenka, wymowa, emisja głosu - więc wszystko czego trzeba jeśli kocha się teatr :) Najlepiej zadzwoń do szkoły albo po prostu przyjedź. Nie ma to jak zobaczyć wszystko na własne oczy. Jeżeli twoi rodzice nie są jeszcze do końca przekonani ( moi nie byli na przykład) to zabierz ich na rozmowę z panem Dyrektorem, a on ich już na pewno przekona.

- Nasza klasa ma angielski i francuski. Ja osobiście uczę się języka niemieckiego. Miałam lekcje z 3 klasą. Wszystko jest do uzgodnienia.

Każdego kandydata albo kandydatkę, która jest chętna obejrzeć szkołę, zapoznać się z jej funkcjonowaniem oraz warunkami przyjęcia zapraszamy wraz z rodzicami na rozmowę kwalifikacyjną z dyrektorem szkoły. To właśnie rozmowa decyduje w głównej mierze o tym, czy dostaniesz się do naszego Liceum. W wybranym terminie, co możesz zrobić mailowo albo telefonicznie umawiamy spotkanie, a jeśli masz ochotę dodatkowo wziąć udział w zajęciach artystycznych, to po prostu do nich dołączasz :)

- Ćwiczone są różne techniki i gatunki.

- O mieszkanie nie ma się co martwić - można sobie łatwo załatwić miejsce w bursie na Grochowej albo na Ułanów. Tanio i całkiem nieźle, jeśli idzie o warunki i dojazdy.


Pytania dotyczące rekrutacji, zapisów do Liceum Aktorskiego

- Telefonicznie umawiasz się z rodzicami na rozmowę kwalifikacyjną z dyrektorem Szkoły. W wybranym terminie przyjeżdżasz, oglądasz Szkołę, zapoznajesz się z funkcjonowaniem naszej placówki, rodzice zapoznają się z umową, którą zawierają ze Szkołą na czas Twojej nauki. Taka rozmowa jest nam potrzebna do tego, by móc Cię lepiej poznać. Dowiedzieć się jakie są Twoje zainteresowania, dlaczego chcesz się uczyć u nas? Chcemy, żebyś przywiozła ze sobą świadectwo ukończenia drugiej klasy gimnazjum. Pamiętaj, nie jest to przesłuchanie. Fajnie, że masz już jakieś osiągnięcia, przynieś dyplomy, pochwal się nimi na rozmowie rekrutacyjnej. Nie będziesz musiała recytować wierszy, ani też śpiewać. Mamy uczniów, którzy chodzą do szkół muzycznych, uczą się śpiewu od lat, ale i takich, którzy u nas uczą się śpiewu od podstaw. Nie trzeba grać na żadnym instrumencie :-)- Nikt nigdzie „nie odpada” na rozmowie. Przyjęcie do szkoły to obopólna decyzja – rodziców oraz dyrektora szkoły.

- Mamy dla naszych uczniów ofertę stypendium artystycznego. Dla tych, którzy w pierwszej oraz drugiej klasie biorą udział w konkursach recytatorskich, muzycznych oraz zdobywają na nich nagrody, w klasie trzeciej mają szansę na udział w 3 miesięcznym, weekendowym kursie przygotowującym do egzaminów do szkoły teatralnej. Taki kurs trwa od marca do czerwca.

- Oprócz naszej oferty przedmiotów artystycznych – jesteśmy jak każde liceum ogólnokształcące – nie ma u nas taryfy ulgowej na przedmioty maturalne. Jako, że jesteśmy liceum humanistycznych – nie przygotujemy Cię do egzaminu maturalnego z rozszerzonej biologii, czy chemii. Program naszego Liceum nie obejmuje tych przedmiotów w zakresie rozszerzonym. W zakresie rozszerzonym realizujemy przedmioty takie jak: język polski, język angielski oraz historia.

- Mamy w szkole 3 klasy, po jednej w roczniku. Tworzymy nie tylko kameralną atmosferę, ale również staramy się zapewnić komfortowe warunki do nauki. Stąd tylko jedna klasa w każdym roczniku. Każda z nich liczy ok. 14 osób. Nauka języków obcych odbywa się w grupach. Każda klasa jest podzielona na dwie takie grupy, czyli 6/7 osób w grupie, w której łatwiej nauczycielom uczyć, a uczniom zdobywać wiedzę. Nie przyjmujemy więcej uczniów, ze względu na specyfikę szkoły.

- Jeśli pytasz o to, czy przez trzy lata nauki w naszej Szkole przygotujemy Cię do egzaminów do szkoły teatralnej? Tak. Zrobimy wszystko, abyś była przygotowana do tych egzaminów, ale w głównej mierze od Twojego zaangażowania zależy Twój sukces w przyszłości.

- Od zaraz.

- Zupełnie nie przejmuj się jakimiś bzdurnymi punktami - w końcu to liceum ARTYSTYCZNE ! Liczy się pasja i zaangażowanie! Przybywasz po prostu na Brzozową, składasz papiery u fenomenalnej pani w Sekretariacie, ewentualnie rozmawiasz z naszą panią dyrektorką, płacisz ( niestety, ale co zrobić) i najlepsze 3 lata życia stają przed tobą otworem!

- Jak najszybciej. O przyjęciu do Liceum decyduje kolejność zgłoszeń. Po zapełnieniu miejsc lista jest zamykana. Aby się zapisać musisz przesłać kwestionariusz i dowód wpłaty wpisowego. Resztę dokumentów możesz oczywiście dołączyć później. Zostaniesz również umówiony na rozmowę kwalifikacyjną.

- Rekrutacja do naszego LO trwa w zasadzie cały rok szkolny. Każdego kandydata albo kandydatkę, która jest chętna obejrzeć szkołę, zapoznać się z jej funkcjonowaniem oraz warunkami przyjęcia zapraszamy wraz z rodzicami na rozmowę kwalifikacyjną z Dyrektorem Szkoły. To właśnie rozmowa decyduje w głównej mierze o przyjęciu do naszego Liceum. W wybranym terminie, co można zrobić mailowo albo telefonicznie umawiamy spotkanie, a jeśli córka ma ochotę dodatkowo wziąć udział w zajęciach artystycznych, to może dołączyć na zajęcia z klasą I lub II. Decyzja o przyjęciu jest potwierdzona umową podpisaną miedzy rodzicami ucznia a Właścicielami Szkoły. Dokumenty przyjmujemy do dwóch tygodni po zakończeniu roku szkolnego. Czesne w obecnym roku szkolnym wynosiło 650 zł miesięcznie płatne przez 11 miesięcy w roku, natomiast wpisowe to kwota 1000 zł - płatne jednorazowo po podpisaniu umowy, na okres 3 lat. Wpisowe jest bezzwrotne.

- Nasze Liceum jest szkołą artystyczną. Cenimy ludzi z pasją. Zajęcia aktorskie są u nas równie ważne jak pozostałe. To oczywiście nie oznacza, że nie zwracamy uwagi na poziom jaki reprezentują nasi przyszli uczniowie w zakresie "zwykłych" przedmiotów. Dobre oceny są mile widziane, aczkolwiek nie są dla nas najważniejszym kryterium podczas rekrutacji. Jeśli to, co napisałeś o swoim zdeterminowaniu i talencie jest szczere, to zapraszamy - złóż potrzebne dokumenty i umów się na rozmowę z Panem Dyrektorem.

Wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Jest ona głównym elementem rekrutacji. Na taką rozmowę z Dyrektorem Szkoły zapraszamy nasze kandydatki i kandydatów wraz z rodzicami. Odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15. Wystarczy wcześniej umówić się telefoniczne poprzez Sekretariat Szkoły. Po rozmowie możecie wziąć udział w zajęciach aktorskich, tanecznych lub wokalnych wraz z klasą I lub II.